FAQ

Při emailové či telefonické komunikaci ohledně digitalizovaných archiválií dbejte prosím na to, abyste se v rámci Státního oblastního archivu obraceli na správné pracoviště (organizační jednotku). Zamezíte tím zmatkům a urychlíte vyřízení svého dotazu či připomínky!

Kam za jakých okolností napsat zjistíte pod následujícími odkazy

Pokud si nejste jisti, kam se obrátit, napište nám na vademecum@soalitomerice.cz

Jakým způsobem ovlivnilo GDPR zveřejnění digitalizovaných archiválií?

V souladu s „Obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady EU 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů“ (GDPR) stáhne Státní oblastní archiv v Litoměřicích z Archivního portálu Vademecum digitalizovanou podobu archiválií spadajících do následujících agend:

    a) sčítací operáty z roku 1921
    b) evidence vzniklé po roce 1918
    c) kroniky
Výše uvedené digitalizáty vám budou od této chvíle k dispozici pouze v badatelnách Státního oblastního archivu v Litoměřicích. Za účelem jejich studia se prosím vždy předem objednejte a domluvte se s obsluhou příslušné badatelny na podmínkách, za kterých vám mohou být poskytnuty.

Existuje přehled archiválií, ke kterým již byly připojeny scany?

Tuto možnost jsme zvažovali, ale bohužel se ukázalo, že by sestavení a poté prakticky nepřetržité aktualizování podobného přehledu bylo časově příliš náročné. Orientační údaje naleznete na úvodní straně aplikace Archivní VadeMeCum v záložce Aktuality a dále v záložkách jednotlivých typů archiválií.

Po otevření ikony představující knihu se nezobrazily scany, ale pouze „prázdný“ dokument s nulovým počtem snímků, jak mám postupovat?

Napište nám prosím, u které archiválie jste na tento problém narazili, a my chybu odstraníme.

V naskenované archiválii chybí strana či strany, jak mám postupovat?

Napište nám prosím, o kterou archiválii se jedná, uveďtě stranu či strany, které chybí, a pokud je to možné, pak i číslo či čísla příslušných stran, a my chybu odstraníme.

Jak dlouho bude oprava chyby trvat?

Doba opravy je závislá na mnoha faktorech a může trvat i několik týdnů, prosíme vás proto o trpělivost.

Neplánujeme pořizovat překladač permalinků ze staré aplikace Vyhledávání ve sbírce matrik Severočeského kraje.