Archiv novinek

 • 18. 2. 2019 ▲ Archivní odbor zveřejnil v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě 190 knih z fondu Sbírka pozemkových knih.
 • 4. 2. 2019 ▲ Ve dnech 5.- 10. 2. 2019 dojde k plánovanému výpadku Vademeca. Omlouváme se za případné potíže.
 • ▲ Z důvodu technických problémů se nezobrazují některé skeny ve zdigitalizovaných archiváliích. Na odstranění problému se intenzivně pracuje.
  Moc se omlouváme za způsobené komplikace.
  Aus technischen Gründen werden derzeit einige Scans der digitalisierten Archivalien nicht angezeigt. An der Behebung des Problems wird intensiv gearbeitet. Wir entschuldigen uns für die entstandenen Unannehmlichkeiten.

 • ▲ Z důvodu zvýšeného počtu dotazů po přechodu na novou verzi Vademeca zveřejňujeme přímý odkaz do databáze Matriky.
  Pro zahraniční badatele: německou a anglickou verzi naleznete po kliknutí na českou vlajku vpravo nahoře. Nápovědy v obou jazycích se připravují.
  Für ausländische Benutzer: die deutsche und die englische Version finden Sie nach dem Klick auf die tschechische Fahne oben rechts. Die Hilfe-Texte in beiden Sprachen sind in Vorbereitung.

 • 4. 12. 2018 ▲ Archivní odbor zveřejnil v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě nové knihy z fondu Velkostatek Přísečnice/Pressnitz.
 • 26. 11. 2018 ▲ Archivní odbor zveřejnil v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě nové knihy z fondů Velkostatek Červený Hrádek/Rothenhaus, Velkostatek Nové Sedlo – Chudeřín/Neusattel - Kutterschin, Velkostatek Světec/Schwaz, Velkostatek Starý Týn/Alt Thein a Velkostatek Stvolínky/Drum.
 • 20. 11. 2018 ▲ Archivní odbor zveřejnil ve své záložce v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě nové knihy z fondů Velkostatek Vysoký Chlumec, Velkostatek Dolní Beřkovice a Velkostatek Měcholupy.
 • 6. 11. 2018 ▲ 100 let od konce Velké války (období první světové války na Kadaňsku) PDF
  U příležitosti letošního výročí 100 let od konce Velké války zpřístupnil Státní okresní archiv Chomutov se sídlem v Kadani některé archiválie dokumentující období první světové války na Kadaňsku:

  1) soubor fotografií z let 1914–1918 z Kadaně zachycující vojenský i civilní život v posádkovém městě (více viz na www.soalitomerice.cz)
  „http://vademecum.soalitomerice.cz/vademecum/searchlink?myQuery=a5b81f82a336aae1f31fc042a0a0efe2&modeView=LIST“
  2) dvě „válečné“ kroniky (kronika obce Strupčice a kronika školní obce Čachovice)
  „http://vademecum.soalitomerice.cz/vademecum/searchlink?myQuery=bf64bbc318b5e1d6c1ea0ea0a02a3577&modeView=LIST“
  Děkujeme Mgr. Jiřímu Šlajsnovi z Oblastního muzea v Mostě za výraznou pomoc při identifikaci situací souvisejících s armádou a vojenským životem, určení vojenských hodností atd. Ne všechny snímky se však podařilo lokalizovat (např. umístění tábora pracovních útvarů), budeme proto velmi rádi za případnou pomoc při doplnění chybějících údajů nebo jejich doplnění (e-mail: balasova@soalitomerice.cz) .
 • 22. 10. 2018 ▲ Archivní odbor zveřejnil ve své záložce v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě nové knihy z fondů Velkostatek Bílina/Bilin, Velkostatek Encovany/Enzowan, Velkostatek Libčeves/Liebshausen, Velkostatek Nelahozeves – Lobkovice/Mühlhausen - Lobkowicz, Velkostatek Nové Sedlo – Jezeří/Neudorf an der Biela - Eisenberg, VelkostatekRoudnice nad Labem/Raudnitz an der Elbe, Velkostatek Střekov/Schreckenstein a Sbírka pozemkových knih II.
 • 28. 8. 2018 ▲ Státní okresní archiv Teplice zveřejnil ve své záložce v databázi Evidence v digitální podobě materiály z fondů Archiv města Bílina/Bilin, Archiv města Krupka/Graupen, Archiv obce Bohosudov/Mariaschein.
  ▲ Státní okresní archiv Teplice zveřejnil ve své záložce v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě materiály z fondů Archiv města Mikulov/Niklasberg.
 • 20. 8. 2018 ▲ Státní okresní archiv Teplice zveřejnil ve své záložce v databázi Evidence v digitální podobě materiály z fondů Archiv města Bílina/Bilin, Archiv města Krupka/Graupen, Archiv obce Mstišov/Tischau.
  ▲ Státní okresní archiv Teplice zveřejnil ve své záložce v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě materiály z fondů Archiv města Bílina/Bilin, Archiv města Krupka/Graupen, Archiv města Mikulov/Niklasberg.
 • 14. 8. 2018 ▲ Archivní odbor zveřejnil ve své záložce v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě nové knihy z fondů Cisterciáci Osek/Osseg, Křižovníci s červenou hvězdou Most/Brüx, Velkostatek Dobříčany/Dobritschan, Velkostatek Drahenice/Drahenitz, Velkostatek Hetov/Hettau, Velkostatek Křešice-Třeboutice/Křeschitz-Trebautitz, Velkostatek Mělník/Melk, Velkostatek Prunéřov-Ahníkov/Brunnersdorf-Hagensdorf, Velkostatek Třebívlice/Triblitz a Velkostatek Vintířov/Winternitz.
 • 25. 6. 2018 ▲ Státní okresní archiv Děčín zveřejnil ve své záložce v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě živnostenské rejstříky z fondu Okresní úřad Šluknov.
 • 28. 5. 2018 ▲ Státní oblastní archiv v Litoměřicích, Archivní odbor zveřejnil ve své záložce v databázi Úřední knihy a rukopisy textovou podobu záznamů k pozemkovým knihám, urbářům a soupisům poddaných, které spravuje. Dále na stejném místě v digitální podobě zveřejnil nové knihy z fondu Velkostatek Mělník.
 • 25. 5. 2018 ▲ Jakým způsobem ovlivnilo GDPR zveřejnění digitalizovaných archiválií?
  V souladu s „Obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady EU 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů“ (GDPR) stáhne Státní oblastní archiv v Litoměřicích z Archivního portálu Vademecum digitalizovanou podobu archiválií spadajících do následujících agend:
   a) sčítací operáty z roku 1921
   b) evidence vzniklé po roce 1918
   c) kroniky
  Výše uvedené digitalizáty vám budou od této chvíle k dispozici pouze v badatelnách Státního oblastního archivu v Litoměřicích. Za účelem jejich studia se prosím vždy předem objednejte a domluvte se s obsluhou příslušné badatelny na podmínkách, za kterých vám mohou být poskytnuty.
 • 14. 5. 2018 ▲ Státní okresní archiv Chomutov zveřejnil ve své záložce v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě materiály z fondu Archiv města Kadaň.
 • 9. 5. 2018 ▲ Státní okresní archiv Teplice zveřejnil ve své záložce v databázi Evidence v digitální podobě materiály z fondů Archiv města Duchcov/Dux, Archiv obce Jeníkov/Janegg, Archiv obce Jenišův Újezd/Lang Ugest, Archiv města Krupka/Graupen, Archiv města Ledvice/Ladowitz, Archiv obce Přítkov/Judendorf, Archiv města Trnovany/Turn.
  ▲ Státní okresní archiv Teplice zveřejnil ve své záložce v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě materiály z fondů Archiv města Bílina/Bilin, Archiv města Teplice/Teplitz.
 • 2. 5. 2018 ▲ Archivní odbor zveřejnil ve své záložce v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě nové knihy z fondů Velkostatek Libochovice/Libochowitz, Velkostatek Nepomyšl/Pomeisl a Velkostatek Vlachovo Březí/Wällisch Birken.
  ▲ Státní okresní archiv Chomutov zveřejnil ve své záložce v databázi Kroniky v digitální podobě materiály z fondu Archiv obce Rusová.
 • 20. 4. 2018 ▲ Ve dnech 20.-22.4.2018 dojde k plánovanému výpadku Vademeca. Omlouváme se za případné potíže.
 • 16. 4. 2018 ▲ Státní oblastní archiv v Litoměřicích, Archivní odbor zveřejnil ve své záložce v databázi Mapy a plány přes 240 digitalizovaných map krušnohorského panství Přísečnice z let 1730-1943. Mapy byly digitalizovány ve Výzkumném ústavu geodetickém, topografickém a kartografickém ve Zdibech a jsou zároveň přístupné na stránkách „http://chartae-antiquae.cz“ .
 • 10. 4. 2018 ▲ Státní okresní archiv Chomutov zveřejnil ve své záložce v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě materiály z fondů Archiv města Chomutov/Komotau.
  ▲ Státní okresní archiv Teplice zveřejnil ve své záložce v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě materiály z fondů Archiv obce Běhánky/Pihanken, Archiv města Bílina/Bilin, Archiv obce Bžany/Webeschan, Archiv obce Hrdlovka/Herrlich, Archiv horního města Hrob/Klostergrab, Archiv obce Hudcov/Hundorf, Archiv obce Košťany/Kosten, Archiv obce Liptice/Liptitz, Archiv města Mikulov/Niklasberg, Archiv obce Moldava/Moldau, Archiv obce Sobědruhy/Soborten, Archiv obce Soběchleby/Sobochleben, Archiv obce Štěpánov/Stiepanow, Archiv města Teplice/Teplitz .
  ▲ Státní okresní archiv Teplice zveřejnil ve své záložce v databázi Evidence v digitální podobě materiály z fondů Archiv obce Bžany/Webeschan, Archiv města Mikulov/Niklasberg.
 • 19. 3. 2018 ▲ Státní okresní archiv Děčín zveřejnil ve své záložce v databázi Kroniky v digitální podobě materiály z fondů Obecná škola Velký Šenov, Měšťanská škola Velký Šenov, Měšťanská škola Verneřice.
  ▲ Státní okresní archiv Teplice zveřejnil ve své záložce v databázi Evidence v digitální podobě materiály z fondů Archiv obce Domaslavice, Archiv obce Dlouhá Louka, Archiv obce Křižanov, Archiv obce Želénky.
 • 5. 3. 2018 ▲ Státní okresní archiv Děčín zveřejnil ve své záložce v databázi Kroniky v digitální podobě materiály z fondů Obecná a měšťanská škola Šluknov, Obecná škola Těchlovice, Obecná škola Valkeřice, Měšťanská škola dívčí Varnsdorf.
 • 28. 2. 2018 ▲ Vážení uživatelé, v pátek 2. 3. 2018 mezi 10:00 – 12:00 dojde k plánovanému výpadku Archivního VadeMeCum. Děkujeme za pochopení.
 • 27. 2. 2018 ▲ Státní okresní archiv Děčín zveřejnil ve své záložce v databázi Kroniky v digitální podobě materiály z fondů Obecná škola Rozbělesy, II. obecná škola Rumburk, Česká obecná škola Rumburk, Měšťanská škola dívčí Rumburk, Německé státní reálné gymnázium Rumburk, Spolkové československé reálné gymnázium Ú.M.Š. Rumburk, Obecná škola Růžová, Česká obecná škola Rybniště, Obecná škola Rybniště, Obecná a triviální škola Rytířov, Obecná škola Srbská Kamenice, Obecná škola Staré Křečany, Obecná škola Staré Hraběcí, Obecná škola Staré Město.
 • 12. 2. 2018 ▲ Státní okresní archiv Teplice zveřejnil ve své záložce v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě materiály z fondů Archiv města Duchcov a Archiv města Teplice.
 • 5. 2. 2018 ▲ Státní okresní archiv Děčín zveřejnil ve své záložce v databázi Kroniky v digitální podobě materiály z fondů Evangelická škola Podmokly, 1. měšťanská škola dívčí Podmokly, 2. měšťanská škola dívčí Podmokly, 1. obecná a měšťanská škola dívčí Podmokly, 1. chlapecká obecná škola Podmokly, Obecná škola Popovice, Obecná škola Příbram.
  ▲ Státní okresní archiv Teplice zveřejnil ve své záložce v databázi Evidence v digitální podobě materiály z fondů Archiv města Bystřany, Archiv obce Košťany, Archiv obce Srbice.
  ▲ Státní okresní archiv Teplice zveřejnil ve své záložce v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě materiály z fondů Archiv horního města Hrob, Archiv města Duchcov.
 • 29. 1. 2018 ▲ Státní okresní archiv Děčín zveřejnil ve své záložce v databázi Kroniky v digitální podobě materiály z fondů Obecná škola Křešice, Obecná škola Loučky, Obecná škola Malá Bukovina, Obecná škola Malý Šachov, Obecná škola Markvartice, Obecná škola Maxičky, Obecná škola Mezná, Česká státní obecná škola Mikulášovice, 1. Obecná škola Mikulášovice, 2. Obecná škola Mikulášovice, Chlapecká a dívčí měšťanská škola Mikulášovice, Obecná škola Modrá, Farní škola Nebočady, Obecná škola Nebočady, Obecná škola Nová Chřibská, Obecná škola Nová Oleška, Obecná škola Ovesná.
  ▲ Státní okresní archiv Teplice zveřejnil ve své záložce v databázi Evidence v digitální podobě materiály z fondů Archiv města Bílina, Archiv obce Jeníkov, Archiv obce Jenišův Újezd, Archiv obce Košťany, Archiv obce Lhenice, Archiv obce Lysec, Archiv obce Novosedlice, Archiv obce Přítkov, Archiv obce Srbice, Archiv města Teplice, Archiv města Trnovany, Archiv obce Újezdeček, Archiv obce Újezd u Bíliny, Archiv obce Žalany..
 • 16. 1. 2017 ▲ Státní okresní archiv Děčín zveřejnil ve své záložce v databázi Kroniky v digitální podobě materiály z fondů Obecná škola Jedlka, Obecná škola Jetřichovice, Měšťanská škola Jílové, Obecná škola Jílové, Živnostenská pokračovací škola Jílové, Obecná škola Kamenická Nová Víska, Obecná škola Kerhartice, Česká obecná škola Krásná Lípa, Obecná škola Krásný Buk, Obecná škola Krásný Studenec, Soukromá všeobecná škola obecná a měšťanská dívčí a chlapecká - Mariánský ústav Varnsdorf.
  ▲ Státní okresní archiv Teplice zveřejnil ve své záložce v databázi Evidence v digitální podobě materiály z fondů Archiv obce Cínovec, Archiv obce Kladruby, Archiv obce Křemýž, Archiv obce Modlany, Archiv obce Nové Město, Archiv obce Nové Modlany, Archiv obce Suché.
 • 2. 1. 2018 ▲ Archivní odbor zveřejnil ve své záložce v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě nové knihy z fondu Velkostatek Libořice.
 • 18. 12. 2017 ▲ Státní okresní archiv Děčín zveřejnil ve své záložce v databázi Kroniky v digitální podobě materiály z fondů Obecná škola Chrochvice, Obecná škola Janov, Obecná škola Janská, Obecná škola Javory.
  ▲ Státní okresní archiv Teplice zveřejnil ve své záložce v databázi Evidence v digitální podobě materiály z fondů Archiv horního města Hrob, Archiv obce Háj u Duchcova, Archiv obce Lahošť, Archiv obce Verneřice, Archiv obce Mackov, Archiv obce Vrchoslav.
 • 11. 12. 2017 ▲ Archivní odbor zveřejnil ve své záložce v rámci elektronických pomůcek č. 477 „Mimořádný lidový soud Most – Katalog trestních spisů, 1945-1948, I. díl“ a č. 478 „Mimořádný lidový soud Most – Katalog trestních spisů, 1945-1948, II. díl v digitální podobě rozsudky z fondu Mimořádný lidový soud Most.
  ▲ Státní okresní archiv Děčín zveřejnil ve své záložce v databázi Kroniky v digitální podobě materiály z fondů Vater Ernst a Česká obecná škola Chrochvice.
  ▲ Státní okresní archiv Teplice zveřejnil ve své záložce v databázi Evidence v digitální podobě materiály z fondů Archiv města Krupka, Archiv města Teplice, Archiv obce Modlany, Archiv obce Moldava, Archiv obce Žalany.
 • 4. 12. 2017 V říjnu 2017 dokončil Státní oblastní archiv v Litoměřicích přebírání a zpracování matrik narozených (do roku 1916), oddaných a zemřelých (do roku 1941) katolických, evangelických a civilních matrik, s výjimkou tzv. Standesamtů, civilních matrik z let 1939-1941. Všechny matriky s výjimkou tzv. Standesamtů jsou po předchozím objednání konkrétního svazku anebo svazků zpřístupněny ke studiu v badatelně Státního oblastního archivu v Litoměřicích - Krajské. Bez předchozí domluvy, resp. objednání, vám svazky vzhledem k přípravě jejich digitalizace nemusí být předloženy. Digitalizace nových přírůstků je plánována na rok 2018, ke zveřejnění snímků dojde během druhé poloviny roku 2019. (PDF)
 • 4. 12. 2017 Státní okresní archiv Děčín zveřejnil ve své záložce v databázi Kroniky v digitální podobě materiály z fondů Obecná škola Horní Chřibská, Obecná škola Horní Jindřichov, Obecná škola Huntířov a Obecná škola Chlum.
 • 4. 12. 2017 Archivní odbor zveřejnil ve své záložce v databázi Úřední knihy a rukopisy v digitální podobě firemní rejstříky z fondu Krajský soud Česká Lípa. U několika záznamů nejsou připojeny snímky - tyto knihy nebyly dosud digitalizovány.
 • 27. 11. 2017 Státní okresní archiv Děčín zveřejnil ve své záložce v databázi Kroniky v digitální podobě materiály z fondů Obecná chlapecká škola Děčín, Odborná škola pro ženská povolání Děčín, Odborná škola pro ženská povolání Ústřední matice školské Děčín, Státní československé reálné gymnázium Děčín, Státní německé reálné gymnázium Děčín, Obecná škola Dolní Křečany, Obecná a měšťanská škola Dolní Poustevna, Obecná škola Dolní Žleb/, Obecná škola Fojtovice, Obecná škola Františkov nad Ploučnicí, Česká státní obecná škola Fukov, Obecná škola Fukov, Obecná škola Heřmanov, Česká státní obecná škola Mlýny, Obecná škola Horní Habartice, Ohnesorge Rudolf.
 • 25. 1. 2016

  18. 2. 2016 bude ukončen provoz aplikace Archivní VadeMeCum - Průvodce sbírkou matrik a staré verze aplikace Archivní VadeMeCum.

 • 13. 1. 2016

  VadeMeCum

  Vážení uživatelé, v rámci projektu „Zefektivnění zpřístupňování archiválií“ byla 1. září 2015 spuštěna nová verze aplikace Archivní VadeMeCum, jejíž součástí se stala i digitalizovaná podoba fondu „Sbírka matrik Severočeského kraje” (dále jen Matriky). Po nějaký čas poběží stará i nová verze Matrik zároveň, tak jako tomu bylo doposud, po určité době však starou verzi vypneme - tato doba bude ještě upřesněna – a k dispozici zůstane pouze verze nová. Z toho důvodu vás prosíme, abyste pomalu začali přecházet na novou verzi aplikace Matrik a při té příležitosti se seznámili též s novou verzí Archivního VadeMeCum, která by měla sloužit k postupnému zveřejňování digitalizovaného materiálu Státního oblastního archivu v Litoměřicích. Aktualizace a opravy databáze a digitalizátů odteď provádíme pouze v aplikaci Archivní VadeMeCum.
 • 5. 1. 2016 Na stránce Matriky byl zpřístupněn Abecední seznam signatur původců.
 • 1. 9. 2015 V rámci projektu „Zefektivnění zpřístupňování archiválií“ byla spuštěna nová verze aplikace Archivní VadeMeCum. Zároveň byly veřejnosti v digitální podobě nově zpřístupněny následující archiválie a dokumenty.

  Archivní kulturní památky

  Archiválie

  • Kroniky (SOkA Děčín)
  • Sčítací operáty z roku 1921

  Další

  • Adresáře
IOP.pngEU.pngMV.png

Nová verze programu VadeMeCum byla pořízena z projektu "Zefektivnění zpřístupňování archiválií" spolufinancovaného z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj. Šance pro váš rozvoj. www.strukturalni-fondy.cz/iop

Poslední aktualizace: 2019-02-17 22:54:17
Publikování jakékoliv textové i obrazové části databáze je podmíněno souhlasem Státního oblastního archivu v Litoměřicích a uvedením řádné citace.
Celkový počet záznamů: 394660
Celkový počet snímků: 3822166
Aktuálně připojených uživatelů: 182
Provozní server: SOAL T2 ver. 2.1.6-0